Gå til indhold

Fysisk medlemsmøde: Stroke - milepæle, overraskelser og skuffelser

Kursus

Lægeforeningen Midtjyllands bestyrelse inviterer, i samarbejde med FPL- Midtjylland, til medlemsmøde mandag den 18. september kl. 17.00 - 18.30 i auditorium G206-145, Aarhus Universitetshospital. 

Oplægsholder: Grethe Andersen, professor og overlæge, Neurologisk Afdeling, Aarhus Universitetshospital.

Stroke - Milepæle, overraskelser og skuffelser
Grethe har netop afsluttet et stort opfølgende konditioneringsstudie (1500 ptt. randomiseret i ambulancen) i samarbejde med præhospitalet, som blev offentliggjort i slutningen af maj 2023 ved den Europæiske stroke Konference. I aftenens oplæg vil Grethe komme omkring sit studie samt fremhæve drivkraften, hun finder i den kliniske forskning. 

Ugeskriftet bragte i juni 2023 en artikel med titlen: Forskers fund hjalp strokepatienter ud af depression, af Grethe Andersen.
Find artiklen her; Forskers fund hjalp strokepatienter ud af depression | Ugeskriftet.dk

Kl. 16.45 kaffe og kage

Kl. 17.00 Oplæg, Stroke - Milepæle, overraskelse og skuffelser

Kl. 18.30 Let anretning 

Grundet kamerahold i auditorium skal vi gøre opmærksom på, du ved tilmelding af fysisk tilstedeværelse dermed giver tilladelse til at blive filmet. 

Ønsker du at deltage virtuelt - KLIK HER

Arrangeret af 

Foreningen af Pensionerede Læger og Lægeforeningen Midtjylland