FAPS-Nyt 22/2026 eKVIS søger lægefaglig kollega (15 timer/uge)
eKVIS (Enheden for kvalitet i speciallægepraksis) udvider med en lægefaglig medarbejder (15 timer/uge) for at styrke det lægefaglige perspektiv i kvalitetsarbejdet i speciallægepraksis.
Har du interesse for kvalitetsudvikling og lyst til at bringe din lægefaglige erfaring i spil på tværs af specialer? Så er stillingen måske noget for dig. Hvis den ikke er det, kender du måske en læge i dit netværk, der passer til profilen – tip gerne vedkommende om muligheden.
eKVIS søger en læge, der har:
- viden om kvalitetsudvikling og metoder til kvalitetsarbejde – gerne fra andre kvalitetsorganisationer eller roller i sundhedsvæsenet
- er god til at samarbejde med mange forskellige aktører
- kan skabe overblik over et fagligt område og pege på, hvor der er potentiale for forbedringer.
Hvis du er nysgerrig på rollen og kan se dig selv i et tværfagligt kvalitetsmiljø, opfordrer vi dig til at søge. Og ellers vil vi sætte stor pris på, at du deler stillingsopslaget i dit netværk.
Læs mere og søg stillingen her
Ansøgningsfristen er den 1. juni 2026.