FAPS-Nyt Dermatologi: Husk at få registreret til Hudkræftdatabasen
Kære kollegaer
Styregruppen for Hudkræftdatabasen skal i gang med at lave årsrapporten for 2024/25 - altså for tumorer registreret fra 1. juli 2024 til 30. juni 2025.
Mange af de senest indberettede tumorer mangler eksempelvis at få indskrevet patologisvar, og vi vil blot komme med en opfordring til at få gjort de sidste indtastninger inden fredag den 5. september, hvor datasættet lukker for årsrapporten. Vi vil selvfølgelig gerne, at datasættet bliver så komplet som muligt, så årsrapporten får størst mulig værdi.
I kan meget nemt få en liste over jeres manglende indberetninger i Hudkræftdatabasen via kvalitetsrapporterne: log in i eKVIS -> Mine kvalitetsdata -> Hudkræftdatabasen -> Indikatorer -> Antal uopfyldte under Dækningsgrad -> klik på de blå tal. Der er også en videovejledning til brug af kvalitetsrapporterne - se vejledningen her
God arbejdslyst!
Venlig hilsen
Anna Lamberg og Henrik Sølvsten,
forpersoner for styregruppen af Hudkræftdatabasen