Nyheder, indlæg og sociale medier
Find seneste nyheder og debatindlæg fra PLO - og følg os på sociale medier - se boksen.
Find seneste nyheder og debatindlæg fra PLO - og følg os på sociale medier - se boksen.
Se alle ældre nyheder fra PLO - og fremsøg nyt fra Lægeforeningen, Yngre Læger og Foreningen af Speciallæger.
Vi skal fortsat uddanne flere speciallæger i almen medicin og holde fast i de nationale investeringer og reformer, der styrker lægedækningen. Men vi skal samtidig understøtte de lokale kræfter, der gør deres område attraktivt at bo og arbejde i for derved at tiltrække nye borgere, nye arbejdspladser – og nye læger.
PLO har afgivet høringssvar til nyt lovudkast om datadeling og udlevering af regnskabsoplysninger fra almen praksis.
Vi har generelt et rigtig godt samarbejde mellem de praktiserende læger og regionerne, men det ville klæde hospitalerne at tage ansvar for at nedbringe antallet af afviste henvisninger.
Med et nyt lovforslag vil regeringen give det offentlige øget adgang til data fra de praktiserende læger med henblik på kvalitetsudvikling og planlægning.