Nyheder, indlæg og sociale medier
Find seneste nyheder og debatindlæg fra PLO - og følg os på sociale medier - se boksen.
Find seneste nyheder og debatindlæg fra PLO - og følg os på sociale medier - se boksen.
Se alle ældre nyheder fra PLO - og fremsøg nyt fra Lægeforeningen, Yngre Læger og Foreningen af Speciallæger.
I et nyt politikpapir beskriver PLO sin holdning til, hvad almenmedicinsk faglig ledelse bør indeholde, og opstiller syv principper, som den faglige ledelse skal bygge på.
Debatindlæg: Ingen har besluttet, at Danmark skulle gå fra én gatekeeper til to. Alligevel er det præcis den udvikling, de seneste års styrings- og strukturændringer ser ud til at have skabt, skriver bestyrelsesmedlem i PLO Henrik Kise.
For andet år i træk blev der i fjor uddannet flere speciallæger i almen medicin end nogensinde tidligere. Og andelen af nye hoveduddannelsesforløb i almen medicin, der blev besat, var på samme høje niveau som året før.
Nu er der adgang til Graviditetsmappen – en ny national digital løsning, der samler hele graviditetsforløbet på tværs af sundhedsvæsenet. Løsningen erstatter de traditionelle papirbaserede svangrejournaler og giver både den gravide og de sundhedsprofessionelle adgang til opdaterede oplysninger ét fælles sted.