PLO'rientering 6/2026
Opgaveglidning og afviste patienter bør have højeste prioritet hos den nye regering, siger formanden. Læs også om regulering af honorarer, se eller gense medlemsmødet, diaglogseminar, fagligt lederudviklingsforløb, nyt økonomimodul for klyngerne, præcisering af ydelse 0123, WebPatientskemaer udgår og Kontakt Læge-appen
NYT FRA BESTYRELSEN: Opgaveglidning og afviste patienter bør have højeste prioritet hos den nye regering
Folketingsvalget gav som ventet et mudret resultat, og der går nok noget tid, før vi ved, hvilken regering der bliver dannet. Uanset hvor vi lander, og hvem der bliver sundhedsminister, ser vi fra PLO’s side frem til et konstruktivt samarbejde. Og der bliver nok at tage fat på.
En af de meget store opgaver bliver at føre sundhedsreformen og dens mange ændringer af almen praksis ud i livet. PLO forventer, at en ny regering bygger videre på den ånd, der gennemsyrede forståelsespapiret mellem PLO og den hidtidige regering, og som også fremgår af lovpakke 2b: At ændringer i almen praksis skal være aftalebaserede. Det er en forudsætning for, at de mange gode hensigter i reformen bliver til virkelighed.
Det er også meget vigtigt, at de politiske ambitioner følges af den nødvendige finansiering. Med sundhedsreformen er der fastsat et mål om mindst 5.000 praktiserende læger i 2035. Det svarer til en stigning på ca. 45% i forhold til i dag.
Der er imidlertid i reformen kun afsat penge til den forventede stigning frem til 2030. Derfor bør det i et nyt regeringsgrundlag sikres, at der findes midler til den aftalte kapacitetsudvidelse i årene derefter.
Endelig er det fuldstændig afgørende, at en ny regering tager fat på den ikke-aftalte opgaveglidning fra sygehusene – og de alt for mange afviste henvisninger fra egen læge. Her bliver vi fra PLO’s side nok nødt til at hæve stemmen og tale med meget større bogstaver, end det er sket hidtil.
Det er en grundlæggende præmis for vores sundhedsvæsen, at patienter kan blive set af en sundhedsprofessionel med de rette kompetencer. Og når patienter henvises af egen læge, er det fordi, de rent faktisk har behov for specialiseret vurdering eller behandling!
At vi som praktiserende læger kan og tør påtage os at varetage mere end 90% af patienternes henvendelser uden at henvise, forudsætter, at vi kan få specialiseret hjælp til patienterne der, hvor vores egne almene færdigheder eller undersøgelsesmuligheder ikke slår til.
Dette basale forhold i vores virke som praktiserende læger har i årevis været under voldsomt pres, fordi der sker en ikke-aftalt opgaveglidning fra den specialiserede del af sundhedsvæsenet til egen læge, og fordi alt for mange henvisninger fra egen læge simpelthen bliver afvist. Jeg er sikker på, at denne problemstilling er et af de forhold, som er allermest belastende for kollegerne i deres daglige virke i en travl hverdag – og i endnu mere udpræget grad der, hvor lægemanglen er størst og patienternes udfordringer samtidig mere komplekse.
Den nationale opgavebeskrivelse har desværre intet som helst gjort for at være et værn mod den udvikling, selv om den kunne have været alle tiders mulighed for Sundhedsstyrelsen til faktisk at styre, hvor opgaverne skal løses fremadrettet.
Egentlig er det misvisende at sige, at henvisninger bliver afvist – det er patienter, der bliver afvist. Mennesker, der har brug for en udredning eller behandling, som de så ikke kan få.
Sådan kan vi i et velfærdssamfund som det danske ikke være bekendt at behandle sårbare mennesker med potentielt alvorlig sygdom. Det er borgenes kernevelfærd, der udhules. Så det er på høje tid, at det problem bliver taget alvorligt af både regeringen, Folketinget, regionerne, ministeriet og Sundhedsstyrelsen.
Hvis du som praktiserende læge oplever, at du står med en opgave, som du ikke mener hører hjemme i almen praksis, vil jeg opfordre dig til at kontakte PLO’s sekretariat eller en lokal tillidsvalgt. Din henvendelse vil bidrage til, at PLO løbende over for relevante myndigheder kan dokumentere problemets omfang.
Venlig hilsen
Jørgen Skadborg, formand, PLO
1. april reguleres honorarer, og basishonorar stiger
Reguleringen af honorarerne i almen praksis foretages på baggrund af to mekanismer: inflation (nettoprisindekset) og lønudviklingen blandt de ansatte i regionerne (den særlige reguleringsprocent for regionen). Nettoprisindekset vægter med 25%, og lønudviklingen på det regionale område vægter med 75%.
Regulering i forhold til inflationen sker i henhold til den bagudrettede udvikling i inflationen det seneste halve år. Regulering i forhold til lønudviklingen på det regionale område sker to gange om året.
Udover honorarstigningen på 2,08% hæves basishonorarerne også pr. 1. april som følge af Aftale26. Samlet set stiger basishonoraret pr. sikrede pr. måned fra 44,89 i oktober 25 til 47,58 kr.
Find honorartabellerne her, hvor du også finder oversigt over lokalaftaler (plo.dk)
Den næste regulering sker 1. oktober 2026.
*****
Se eller gense medlemsmøde om ny struktur og nye vedtægter
PLO holdt medlemsmøde 23. marts om PLO’s nye struktur og nye vedtægter. Ændringerne skyldes den kommende organisering af sundhedsvæsenet efter sundhedsreformen. Vedtægterne har desuden længe trængt til at blive moderniseret både sprogligt og strukturelt. Derfor har bestyrelsen benyttet anledningen til at gennemskrive vedtægterne, så de fremstår mere gennemskuelige og i et mere nutidigt sprog – samtidig med at de skal sikre en styrket sammenhængskraft mellem det centrale, det regionale og det kommunale niveau i PLO.
På medlemsmødet svarede Camilla Høegh-Guldberg og Bruno Melgaard Jensen fra PLO’s bestyrelse på spørgsmål fra medlemmerne. Mødet blev optaget.
Se eller gense mødet og læs mere på Min Side (kræver MitID)
Bestyrelsen udarbejder nu sin endelige indstilling af ændring til vedtægterne, som behandles på repræsentantskabets møde 25. april og træder i kraft 1.januar 2027, hvis repræsentantskabet vedtager ændringerne.
*****
PLO-E: Dialogseminar om fremtidens samarbejde i det nære sundhedsvæsen
Sundhedsreformen stiller øgede krav om samarbejde på tværs af almen praksis, kommuner og regioner og i det nære sundhedsvæsen med respekt for hinandens vilkår og perspektiver.
PLO Efteruddannelse vil gerne være med til at skabe forudsætningerne for godt samarbejde og inviterer til et dialogseminar for praktiserende læger og relevante samarbejdspartnere fra kommuner, regioner og øvrige aktører.
I seminaret kan deltagerne blive klogere på hinandens værdier, opgaver og bevæggrunde og dermed skabe et bedre grundlag for fremtidigt samarbejde. Seminaret finder 31. august og 1. september 2026.
*****
PLO-E: Fagligt lederudviklingsforløb – bliv klædt på til en ny rolle
Med sundhedsreformen øges behovet for at fastholde den almenmedicinske faglighed, og derfor er der et stigende behov for, at praktiserende læger søger ”lederstillinger”, fagpolitiske hverv og lignende i et reorganiseret sundhedsvæsen. Der er øget behov for nye ledelseskompetencer, såsom politisk ledelse, tværgående ledelse og faglig ledelse - så man som læge og leder kan få adgang til de positioner og lederstillinger, hvor politikker, faglighed og samarbejdsrelationer kan påvirkes.
PLO Efteruddannelse udbyder derfor nu et fagligt lederudviklingsforløb, som skal klæde praktiserende læger på til de nye udfordringer og kvalificerer til at indtage de stillinger og poster, som forventes at blive etableret de kommende år.
Læs mere her om forløbet og tilmeld dig her
*****
Kvalitetsklyngerne får nyt økonomimodul
Den 1. april indføres et nyt økonomimodul, som skal benyttes af alle kvalitetsklynger. Det nye modul gør det nemmere at få overblik over klyngens økonomi. I modulet vil man bl.a. kunne se indestående og følge med i klyngens udgifter.
Det nye modul medfører ændringer i betaling af faktura, refusion af udlæg og indbetaling af honorarer.
Det får betydning for dig, hvis du er klyngekoordinator, sidder i klyngens bestyrelse eller skal have (ud)betalt honorar eller udlæg efter et klyngemøde.
Hvad skal jeg være opmærksom på?
Klyngen skal fra 1. april 2026 benytte det nye økonomimodul til refusion af udgifter. Det betyder også, at det fra søndag den 29. marts 2026 ikke længere er muligt at søge refusion via zExpense.
Faktura og udlæg frem til 29. marts skal fortsat afregnes i det nuværende system. Hvis du efter denne dato har faktura eller udlæg fra marts måned eller tidligere, som mangler at blive (ud)betalt, skal det ske i det nye økonomimodul.
Klyngens indestående bliver overflyttet til det nye system i løbet af april måned.
Hvor finder jeg det nye økonomimodul?
Økonomimodulet bliver en del af KiAP’s klyngeplatform. Det kan tilgås fra 1. april via Kiap.dk (login med MitID) – her er det direkte link.
Hjælp til det nye økonomimodul
PLO´s klyngesekretariat vil snarest udsende en vejledning om det nye økonomimodul.
Har du spørgsmål til økonomi eller behov for support til økonomimodulet, så kontakt PLO´s klyngesekretariat på telefon 3544 1082 (OBS NYT NR.) eller klyngesekretariat.plo@dadl.dk.
Du kan i øvrigt altid finde nyeste vejledning om klyngens økonomi og udbetaling af midler på KiAP’s hjemmeside: Hjælp til klyngeadministration - KiAP
*****
Præcisering af ydelse 0123 – sundhedstjek til borgere på botilbud
Landssamarbejdsudvalget for almen praksis har behandlet en sag om forståelsen af ydelse 0123 – sundhedstjek til borgere på botilbud.
Det fremgår af ydelsesvejledningen, at sundhedstjekket bl.a. omfatter en række oplistede elementer, herunder afdækning af patientens samlede helbredsmæssige forhold, helbredsundersøgelse og -vurdering, gennemgang af igangværende behandling samt udarbejdelse af en plan for den videre indsats i samarbejde med patient og relevante pårørende eller personale. Ydelsen indebærer således en bred lægefaglig vurdering og planlægning.
Landssamarbejdsudvalget er enige om, at ydelse 0123 er en omfattende ydelse, og at honorering forudsætter, at der foreligger behørig dokumentation for ydelsens forberedelse og gennemførelse. Dokumentation skal i denne sammenhæng forstås i bred forstand og kan omfatte relevante oplysninger fra fx medicinkort og laboratoriesvar og selvfølgelig patientjournalen.
Hvis et sundhedstjek helt eller delvist ikke kan gennemføres, eksempelvis som følge af patientens vægring, skal det fremgå, hvilke tiltag der er foretaget i forsøget på at gennemføre et relevant sundhedstjek, herunder gennem observation eller samarbejde med personale. I modsat fald er ydelsen ikke honorarværdig.
*****
Ændringer vedrørende WebPatient-skemaer
De to PRO-spørgeskemaer, MRC-dyspnø og STarT Ryg Screening, udgår fra WebPatient pr. 30. juni 2026. Dette sker efter bl.a. en faglig vurdering af DSAM, der sammen med en evaluering af bl.a. forbruget af skemaerne har ført til beslutning om at lade skemaerne udgå for på sigt at give plads til andre.
I løbet af 2026 udskiftes det nuværende Stress-skema med PSS-10 (Perceived Stress Scale), som specifikt måler stress. PSS er internationalt anerkendt, valideret og anvendes allerede i nationale undersøgelser af danskernes helbred. Det nuværende stress-skema udgår derfor, når PSS-skemaet er klar til anvendelse i WebPatient.
For en god ordens skyld skal det bemærkes, at det alene er følgende skemaer, som honoreres med tillægsydelse 2149:
- BASIC (Brief Assessment of Impaired Cognition), MMSE-test og “urskivetest” ved demens.
- ICD10, MDI (Major Depression Inventory), Hamiltons depressionsskala og GDS (Geriatric Depression Scale) ved depression
- ASS (Angst Symptom Spørgeskemaet) og Hamiltons Angstskala ved angsttilstande.
*****
Indsats for flere videokonsultationer via Kontakt Læge-appen
I dag bruges Kontakt Læge-appen af 49 kommuner og godt 550 lægepraksisser! Men i meget varierende omfang.
Appen er målrettet sårbare og udsatte borgere, som ikke har MitID, og som derfor har brug for hjælp fra fx social- og sundhedsfagligt personale, når der skal afholdes videokonsultationer. Appen er en videreudvikling af Min Læge-appen.
Der er netop sat et arbejde i gang, der – ud over at forbedre Kontakt Læge-appen og gøre den mere ’moderne’ - målrettet skal øge brugen i Hvidovre, Langeland, Gladsaxe og Rebild kommuner. Det kan være godt at vide, hvis du er læge i netop disse kommuner.
Hvis ikke din kommune bruger Kontakt Læge-appen, så fortæl gerne din kommunale samarbejdspart om appen og at de kan læse mere om Kontakt Læge-appen her hos MedCom.
Som praktiserende læge anvender du (som altid) Det Virtuelle Venteværelse, akkurat som når du har videokonsultationer med borgere i Min Læge-appen. Der bookes en tid på vegne af borgeren, og borgeren og den kommunale sundhedsmedarbejder stiller sig i kø via Kontakt Læge-appen, indtil du begynder videokonsultationen.
Find vejledninger til videokonsultationer på PLO.dk Videokonsultation i almen praksis
Kontakt os, hvis du har brug for yderligere oplysninger
PLO Medlemsservice
Telefon: 3544 8490, plo@dadl.dk
REMINDERE
Frist 6. april: Ledige stillinger som lægefaglige konsulenter
PLO Efteruddannelse søger et par praktiserende læger, der vil arbejde med at godkende kurser, der giver ret til tilskud fra Fonden for Almen Praksis. Der er ansøgningsfrist den 6. april, og stillingerne skal besættes pr. 1. maj.