Gå til indhold

Har jeg pligt til at oplyse arbejdsgiver om sygdomsforhold?

Hvis du fejler noget, der kan have betydning for din varetagelse af det pågældende job, har du pligt til at oplyse arbejdsgiveren om det inden ansættelsen.

Inden du starter en ansættelse, skal du være opmærksom på Helbredsoplysningsloven:

En lønmodtager skal inden ansættelsen af egen drift eller på spørgsmål derom fra arbejdsgiveren oplyse, om lønmodtageren er bekendt med at lide af en sygdom eller har symptomer på en sygdom, som vil have væsentlig betydning for lønmodtagerens arbejdsdygtighed ved det pågældende arbejde.

Helbredsoplysningslovens § 6

Det betyder, at hvis du fejler noget, der kan have betydning for din varetagelse af det pågældende job, har du pligt til at oplyse arbejdsgiveren om det inden ansættelsen. 

Pligten omfatter også arbejdsbetinget stress eller situationer, hvor du må indse, at du lider af en sygdom, hvor der er en nærliggende risiko for, at du bliver uarbejdsdygtig.

Du er velkommen til at kontakte Yngre Læger, hvis du har spørgsmål.

Kontakt Yngre Læger

Har du spørgsmål omkring Helbredsoplysningsloven, så kontakt Yngre Lægers rådgivere.

""

Ring til os på 35 44 85 00

Yngre Lægers telefonrådgivning er åben:

Mandag-torsdag fra kl. 9-16

Fredag fra kl. 9-15