Gå til indhold

Medlemmer af Yngre Lægers repræsentantskab

Her kan du se alle medlemmer af repræsentantskabet (valggruppe A og valggruppe B) i Yngre Læger.

Valgruppe B

Valggruppe B består af 84 repræsentanter, der vælges blandt erhvervsaktive medlemmer for en 2-årig periode pr. 1. oktober i ulige år.

Aksel Kambsskarð Berg

Reservelæge

Repræsentant suppleant

Færøerne - Valggruppe B

Send Mail

Turið Jónleyg Rein

Reservelæge

Repræsentant

Færøerne - Valggruppe B

Send Mail

Andreas Brix Juel Pedersen

Assisterende regionslæge

Repræsentant suppleant

Grønland - Valggruppe B

Send Mail

Elise Mølleskov Krabbe

Reservelæge

Repræsentant

Grønland - Valggruppe B

Send Mail

Jens Möhl Højberg

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Moises Alberto Suarez Zdunek

Klinisk assistent/Ph.d.

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Cecilie Mølgaard Arildsen

Læge (trin 1)

Repræsentant suppleant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Jesper Falkenberg Foss

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Louise Bjørkholt Andersen

Læge (trin 2)

Repræsentant suppleant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Annarita Ghosh Dyhr

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Mette Lodahl

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Katrine Feldballe Bernholm

Klinisk assistent/Ph.d.

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Jeppe Mainz

Læge (trin 1)

Repræsentant suppleant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Thomas Rosberg Ehlers

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Troels Krogh Nielsen

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Pernilla Karin Ellinor Lindner

Læge (trin 1)

Repræsentant suppleant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Lasse Mosegaard Schmidt

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Ida Fanny Turtumøygard

Læge (trin 2)

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Jonas Siewers Olsen

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Haneen Suleiman

Læge (trin 1)

Repræsentant suppleant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Linnea Thye Gerdes

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Talie Khadem Mollerup

Afdelingslæge

Repræsentant suppleant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Andrea Maier

KBU i almen praksis - Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Helga Schultz

Læge (trin 2)

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Sanne Møller Thysen

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Anne Willerslev

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Bo Westergaard

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Line Engelbrecht Jensen

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Tami Jørgensen

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Lith Elizabeth Wienholtz Frifelt

Afdelingslæge

Repræsentant suppleant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Kasper Smidt Gasbjerg

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Karin Kæreby Pedersen

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Karen Winthergård Fjæreide

Læge (trin 1)

Repræsentant suppleant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Julie Bjerglund Andersen

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Stian Kinder Solumsmoen

Læge (trin 1)

Repræsentant suppleant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Marie Dam Heebøll

Læge (trin 2)

Repræsentant suppleant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Mads Marstrand Helsted

Klinisk assistent/Ph.d.

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Søren Thinus Just Christensen

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Line Maria Elkjær

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Mette Lolk

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Kristine Søgaard Dahl

Læge (trin 2)

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Kaya Baunkjær Elkington

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Katrine Kjær Iversen

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Hovedstaden - Valggruppe B

Send Mail

Camilla Bang Hoeks

Læge (trin 1)

Repræsentant suppleant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Anne Leegaard

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Anne Ramlov

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Julie Kjerulff Mønnich

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Marie Bukholt Byskov

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Caroline Winther Boye

Introduktionsamanuensis (Almen Praksis)

Repræsentant suppleant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Ann Abkjær Kristensen

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Torsten Vinding Merinder

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Morten Krogh Christiansen

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Pia Hedegaard Johnsen

Læge (trin 1)

Repræsentant suppleant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Alexander D'Amore

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Chrishanthi Harideep

Læge (trin 1)

Repræsentant suppleant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Sara Mathilde Radl Hensel

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Melanie Lunding

KBU i almen praksis - Læge (trin 1)

Repræsentant suppleant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Nadia Thrane Riahi Hovgesen

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Rikke Tolstrup

Læge (trin 2)

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Trine Louise Dahl

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Christine Wulff Cramer

Ph.d.

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Maria Lundsby Jensen

Introduktionsamanuensis (Almen Praksis)

Repræsentant suppleant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Jannik Hougaard Wheler

Ph.d.

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Tue Kruse Rasmussen

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Søren Niemi Helsø

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Jesper Frank Andersen

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Julius Hvidt

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Niwar Faisal Mohamad

Afdelingslæge

Repræsentant suppleant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Nadia Demuth

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Midtjylland - Valggruppe B

Send Mail

Natasja Nygaard Uldall Nielsen

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Nordjylland - Valggruppe B

Send Mail

Jens Tilma

Praksisamanuensis (Fase 2)

Repræsentant

Region Nordjylland - Valggruppe B

Send Mail

Ida Müller Kollerup

Introduktionsamanuensis (Almen Praksis)

Repræsentant

Region Nordjylland - Valggruppe B

Send Mail

Nina Marie Videbech

Ph.d.

Repræsentant

Region Nordjylland - Valggruppe B

Send Mail

Benjamin Emil Stubbe

Læge (trin 1)

Repræsentant suppleant

Region Nordjylland - Valggruppe B

Send Mail

Sofie Staal Axelsen

Læge (trin 2)

Repræsentant

Region Nordjylland - Valggruppe B

Send Mail

Azadeh Asghari Birbaneh

Læge (trin 2)

Repræsentant suppleant

Region Nordjylland - Valggruppe B

Send Mail

Christian Kveller

Læge (trin 1)

Repræsentant suppleant

Region Nordjylland - Valggruppe B

Send Mail

Ole Møller Hansen

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Nordjylland - Valggruppe B

Send Mail

Kasper Staghøj Sinding

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Nordjylland - Valggruppe B

Send Mail

Pernille Bendix Grønbæk Jensen

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Sjælland - Valggruppe B

Send Mail

Lillian Wedel Svendsen

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Sjælland - Valggruppe B

Send Mail

Jens Birk Andersen

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Sjælland - Valggruppe B

Send Mail

Daniel Bomark

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Sjælland - Valggruppe B

Send Mail

Lotte Hvid Poulsen

Introduktionsamanuensis (Almen Praksis)

Repræsentant

Region Sjælland - Valggruppe B

Send Mail

Nikolaj Bolsing Bak

Afdelingslæge

Repræsentant suppleant

Region Sjælland - Valggruppe B

Send Mail

Abd Al Bari Ahmed

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Sjælland - Valggruppe B

Send Mail

Josefine Tangen Jensen

Klinisk assistent/Ph.d.

Repræsentant suppleant

Region Sjælland - Valggruppe B

Send Mail

Chanett Adiam Nguyen

Praksisamanuensis (Fase 1)

Repræsentant suppleant

Region Sjælland - Valggruppe B

Send Mail

Nick Schou Nielsen

Læge (trin 2)

Repræsentant

Region Sjælland - Valggruppe B

Send Mail

Anna Inger Roe Rasmussen

Klinisk assistent/Ph.d.

Repræsentant

Region Sjælland - Valggruppe B

Send Mail

Wafie Hussein Chahrour

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Sjælland - Valggruppe B

Send Mail

Frederik Glent-Sandal

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Sri Senthura Mathavamenon

Læge (trin 2)

Repræsentant suppleant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Josephine Duevang Rathenborg

Læge (trin 2)

Repræsentant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Rikke Taudal Thorsen

Introduktionsamanuensis (Almen Praksis)

Repræsentant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Frederik Novak Stenstad

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Frederik Drejer Thrane

Læge (trin 2)

Repræsentant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Mette Bøegh Levring

Klinisk assistent/Ph.d.

Repræsentant suppleant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Mette Juul Kristoffersen

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Christina Neergaard Pedersen

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Aksel Als Kreiberg

Praksisamanuensis (Fase 1)

Repræsentant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Laura Lovisa Køtlum Petersen

Læge (trin 1)

Repræsentant suppleant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Mia Bengtsson-Skaarup

Læge (trin 1)

Repræsentant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Mette Bøegh Levring

Klinisk assistent/Ph.d.

Repræsentant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Anna Kathrine Hardang Vium

Læge (trin 1)

Repræsentant suppleant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Winnie Charlotte Pedersen Mortensen

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Johannes David Füchtbauer

Klinisk assistent/Ph.d.

Repræsentant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Jacob Christian Jacobsen

Læge (trin 2)

Repræsentant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Ida Erika Wieborg von Rosen

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Kristian Hald

Reservelæge

Repræsentant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Spogmai Zadran

Læge (trin 1)

Repræsentant suppleant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Eske Roth

Afdelingslæge

Repræsentant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Linda Reitz Iversen

Læge (trin 2)

Repræsentant suppleant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Natalie Fatoumatta Newlands

Afdelingslæge

Repræsentant suppleant

Region Syddanmark - Valggruppe B

Send Mail

Ole Boye Fjord Terkelsen

Afdelingslæge

Repræsentant

Yngre Læger i Staten mv. - Valggruppe B

Send Mail

Birgitte Seierøe Pedersen

Afdelingslæge

Repræsentant suppleant

Yngre Læger i Staten mv. - Valggruppe B

Send Mail

Solvejg Merete Bang

Afdelingslæge

Repræsentant

Yngre Læger i Staten mv. - Valggruppe B

Send Mail

Valggruppe A

Valggruppe A består af repræsentanter fra hvert eksamenshold ved universiteterne i København, Aarhus, Aalborg og fra Syddansk Universitet. De vælges to gange årligt (februar og september), hvor der vælges 1 medlem for 1 år ad gangen.


Lise Hemmingsen
Læge (trin 1)
Repræsentant
Send Mail


Katrine Hjuler Lund
Læge (trin 1)
Repræsentant
Send Mail


Mikkel Ghosh Dyhr
KBU - Læge (trin 1)
Repræsentant
Send Mail


Victor Hagenau Hejgaard Sørensen
KBU - Læge (trin 1)
Repræsentant
Send Mail


Anne-Sophie Husted Jensen
KBU - Læge (trin 1)
Repræsentant
Send Mail


Freja Løvendal Kruse
KBU i almen praksis - Læge (trin 1)
Repræsentant suppleant
Send Mail


Siri Jolander Kirstein
KBU - Læge (trin 1)
Repræsentant suppleant
Send Mail


Mazen Vester
Læge (trin 1)
Repræsentant suppleant
Send Mail


Nareen Sherzad Kader Rahman
KBU - Læge (trin 1)
Repræsentant suppleant
Send Mail