Gå til indhold

11/2026

Udsendt 10. juni 2026

Hvem skal repræsentere dig i Overlægeforeningen?

Det er nu, du kan stemme på de kandidater, du mener bedst repræsenterer dig og dine holdninger i Overlægeforeningens repræsentantskab. Og det er vigtigt, fordi repræsentantskabet sætter retningen for Overlægeforeningens arbejde, og hvad vi skal prioritere.

Derfor: Husk at stemme senest fredag den 12. juni.

Alle medlemmer af Overlægeforeningen kan stemme. Det gør du med linket i den mail, du fik den 1. juni. Kan du ikke finde mailen, så skriv til valgsekretariatet@dadl.dk

Virtuelt møde:

Hvad betyder den nye overenskomst for overlæger?

Onsdag den 24. juni kl. 19.00-20.30 inviteres alle medlemmer af Overlægeforeningen til virtuelt møde om OK26. 

Formand Susanne Wammen og medlem af bestyrelse og forhandlingsdelegationen Morten Olskjær Holm afslutter 
præsentationsrunden af medlemsmøder om den nye overenskomst med fokus på, hvad der er nyt for overlæger. 

Den nye overenskomst træder i kraft den 1. april 2027. Du vil få mere information i god tid, før de nye vilkår og regler træder i kraft. 

Tilmeld dig det virtuelle medlemsmøde her

Vi har stadig brug for din viden om arbejdsvilkår

Vi håber, du vil tage dig tid til at svare på Overlægeforeningens undersøgelse om overlægers arbejdsvilkår. Jo flere der svarer, jo mere troværdig og slagkraftig bliver vores dokumentation, når Overlægeforeningen arbejder for bedre arbejdsmiljø og vilkår – både over for arbejdsgivere og politiske beslutningstagere.

Undersøgelsen handler om overlæger, ledende overlæger og cheflæger i regionerne. 
Mere end 1000 medlemmer har allerede svaret, men vi håber meget at få svarprocenten højere op og har derfor forlænget svarfristen til den 17. juni.

Du svarer via link i mail, du modtog den 2. juni 2026. Det tager ca. 15–20 minutter. Kan du ikke finde mailen, så skriv til jnw.fas@dadl.dk

Ses vi til Folkemødet på Bornholm?

Overlægeforeningen sætter igen i år fokus på nogle af de svære spørgsmål i dansk sundhedspolitik på Folkemødet:

🔹 Hvordan sikrer vi læger dér, hvor behovet er størst? (torsdag kl. 14.00-14.45)
Kom og hør Julie Christine Gaardbo, Torben Hollmann, Peter Westermann, Susanne Wammen, overlæge Hanne Christensen og moderator Ole Nikolaj Toft

🔹 Skal mere behandling flyttes hjem i stuen? (fredag kl. 10.30-11.15)
Kom og hør Trine Birk Andersen, Charlotte Birkmose Rotbøl, Andreas Rudkjøbing, Susanne Wammen og moderator Ole Nikolaj Toft

📍 Kig forbi Akademikernes åbne scene torsdag og fredag, få en kop kaffe og vær med i diskussionerne. Vi glæder os til at møde dig.

Læs mere her

Ledelseskonference:

Lægelig ledelse i sundhedsreformen

Der er brug for lægelig ledelse for at implementere sundhedsreformen, der er blevet kaldt en lægereform. Det forudsætter stærk og tydelig lægelig ledelse. 

Overlægeforeningens konference sætter fokus på, hvordan lægelige ledere i praksis kan navigere i ledelsesrummet og styrke den strategiske indflydelse.

  • Hvornår: 17. september 2026 fra kl. 10.00 - 17.00
  • Sted: Charlottehaven, København Ø
  • Pris: Gratis

Læs mere og tilmeld dig her