PLO'rientering 12/2025
Fordelingsmodellen skal bruges med omtanke, fortæller formanden. Læs også om 20 mio. kr. til lægedækningsprojekter, KOS 2025, feedback på Fælles Stamkort og Aftaleoversigten, opmærksomhedspunkter ved abort, fosterreduktion og sterilisation, tilbud fra PLO Efteruddannelse til praksis, der varetager uddannelse af medicinstuderende og til praksis, der har ansatte medicinstuderende samt om lægemoduler (DGE). Endelig er der nyt fra PLO-Hovedstaden.

Indhold:
-
Nyt fra bestyrelsen: National fordelingsmodel skal bruges med omtanke
-
Aftale25: Lægedækningspuljens 20 mio. kr. er nu fordelt
-
KOS 2025 - den hidtil mest omfattende undersøgelse af almen praksis i Danmark
-
Feedback på Fælles Stamkort og Aftaleoversigten efterlyses - benyt link i dette afsnit
-
Særlige opmærksomhedspunkter ved abort, fosterreduktion og sterilisation
-
Tilbud fra PLO Efteruddannelse til praksis, der varetager uddannelse af medicinstuderende
-
Tilbud fra PLO Efteruddannelse til praksis, der har ansatte medicinstuderende
-
PLO Efteruddannelse udvikler og opdaterer løbende lægemoduler (DGE)
-
Nyt fra PLO-Hovedstaden
- Remindere
National fordelingsmodel skal bruges med omtanke
PLO har i denne uge afgivet høringssvar til et udkast til bekendtgørelse om den nationale model for fordeling og styring af lægekapaciteter.
Fordelingsmodellen, som er udarbejdet af et ekspertudvalg under Indenrigs- og Sundhedsministeriet, fastsætter et normtal for hver enkelt lægekapacitet/lægepraksis og et gennemsnit for alle kommuner og sundhedsråd.
PLO’s holdning er klar: Vi bakker også op om, at praktiserende læger med mange syge og sårbare patienter får mulighed for et lavere antal patienter. Den nationale fordelingsmodel kan være et udmærket redskab til at styre, hvor i landet der skal udmøntes nye lægekapaciteter i de kommende år. Vi er enige i, at det først og fremmest skal ske de steder, hvor behandlingsbehovet er størst, og der i dag er for få praktiserende læger.
Til gengæld vil det være en stor fejl, hvis regionerne blindt styrer efter de lukkegrænser for hver enkelt lægekapacitet, der er indeholdt i modellen. Det er modellen ikke god nok til.
Med et individuelt tal for samtlige lægekapaciteter vil man uundgåeligt komme til at ramme skævt mange steder. Det vil skabe uro og bekymring hos en række praktiserende læger, der i forvejen er presset af en stor arbejdsbyrde.
Det er derfor helt afgørende, at regionerne og de nye sundhedsråd bruger den nye fordelingsmodel med stor forsigtighed og størst mulig frivillighed og fleksibilitet. Det er slået fast i lovgivningen, at et væsentligt højere normtal altid først skal søges aftalt frivilligt med klinikken ud fra en fælles forståelse af klinikkens samlede situation og muligheder. Vi vil nidkært sikre os, at regionerne ikke alene lever op til dette krav formelt, men også at de reelt udviser vilje og evne til forhandling.
Sidst, men ikke mindst, må vi fortsat presse på for, at vi får en bedre model til at styre fordelingen af lægekapaciteter, og at modellen begrænses til dette formål.
Læs udkast til bekendtgørelse med den nationale fordelingsmodel i høring (høringsportalen.dk)
Se flere udmeldinger fra PLO om sundhedsreformen (plo.dk)
Venlig hilsen
Jørgen Skadborg,
Formand, PLO
Aftale25: Lægedækningspuljens 20 mio. kr. er nu fordelt
Som led i Aftale25 blev aftalt en lægedækningspulje på 20 mio. kr. under Fonden for Almen Praksis i perioden 2025-2026. I foråret åbnede puljen for ansøgninger. Der blev indsendt 35 ansøgninger. Bedømmelsesudvalget valgte at fordele de 20 mio. kr. til 20 projekter.
Midlerne er målrettet indsatser, der skal styrke lægedækningen i de dele af landet, hvor manglen på praktiserende læger er størst – herunder særligt Region Nordjylland og Region Sjælland, som modtager over 70% af den samlede pulje.
De udvalgte projekter spænder bredt. Blandt andet etableres en ny klinik i Vestervig, oprettes et fagligt netværk for uddannelseslæger i Region Syddanmark og igangsættes en rekrutteringsindsats i Region Sjælland med fokus på både læger og deres familier.
Puljen er ikke en løsning i sig selv, men indgår i den samlede indsats for at forbedre lægedækningen.
Bedømmelsesudvalget bestod af:
- Formand Mogens Vestergaard, praktiserende læge, professor, nyudnævnt ekspert-ambassadør for almen praksis
- Malene Nepper, hoveduddannelseslæge, ormand for FYAM
- Kristine Binzer, praktiserende læge, medlem af PLO-Sjællands bestyrelse
- Mads Skipper, overlæge, sekretariatschef for Videreuddannelsesregion Nordjylland
- Anne Birgitte Jæger, kontorchef i Region Midtjylland
Læs om alle 20 projekter (plo.dk)
For yderligere oplysninger:
Specialkonsulent Ulrikke Bryde-Nielsen
Telefon 3544 8456, ubn.plo@DADL.DK
_____
KOS 2025 - den hidtil mest omfattende undersøgelse af almen praksis i Danmark
Forskningsenhederne for Almen Praksis gennemfører nu en landsdækkende undersøgelse ved navn KOS 2025 af kontakt- og sygdomsmønstret i dansk almen praksis.
KOS 2025 er den hidtil mest omfattende nationale undersøgelse af almen praksis i Danmark. Den belyser en række centrale spørgsmål: Hvilke patienter ses i almen praksis? Hvilke symptomer kommer de med? Og hvilke opgaver udfører almen praksis vedrørende patientkontakten?
Disse oplysninger sammenholdes med viden om blandt andet praksisorganisation, adgang og ventetid, tilgængelighed, kompleksitet, kontinuitet og samarbejdet i det samlede patientforløb.
KOS 2025 sammenligner desuden det aktuelle kontaktmønster med de tidligere undersøgelser.
KOS 2025 finansieres af RLTN og PLO gennem Fonden for Almen Praksis, og PLO opfordrer de udvalgte praksis til at prioritere at deltage. Deltagelsen er honoreret.
Praksis, der kan deltage, har eller vil modtage indbydelse i eBoks eller på mail. På nuværende tidspunkt er det alene klinikker, som anvender CGM XMO, der kan deltage.
Data indsamles via praksissystemerne – uden at belaste den daglige drift.
For yderligere oplysninger:
Forskningsassistent Line Rosenkilde Engel Ullits,
Forskningsenheden for Almen Praksis i Aarhus
Telefon: 2349 2325, line.ullits@ph.au.dk
_____
Feedback på Fælles Stamkort og Aftaleoversigten efterlyses - benyt link i dette afsnit
Sundhedsdatastyrelsen ønsker at finde ud af, om de to it-løsninger, Fælles Stamkort og Aftaleoversigten, giver værdi til praktiserende læger.
Derfor gennemfører styrelsen en undersøgelse, som du kan besvare via dette link.
Deadline for besvarelse er 24. juni 2025.
Deltagelse i undersøgelsen er anonym, men ved at deltage accepterer du dog, at Sundhedsdatastyrelsen må benytte citater, du kan have skrevet i din besvarelse.
PLO har gennem længere tid bedt Sundhedsdatastyrelsen skabe adgang for bl.a. sekretærer til Aftaleoversigten. Sundhedsdatastyrelsen har erkendt dette behov og fortæller, at de er i gang med at skabe denne adgang.
Læs om Fælles Stamkort (plo.dk)
Læs om Aftaleoversigten (plo.dk)
For yderligere oplysninger:
Konsulent Emma Skjold Lindegaard
Telefon: 2119 9862, esl.plo@dadl.dk
_____
Særlige opmærksomhedspunkter ved abort, fosterreduktion og sterilisation
Som vi tidligere har orienteret om, er aldersgrænsen for fri abort sænket til 15 år, og ugegrænsen for fri abort hævet til udgangen af 18. graviditetsuge.
PLO ønsker at gøre medlemmerne opmærksom på særlige forhold i den forbindelse:
- Egen læge skal kun udfylde digitalt anmodningsskema ved ønske om abort eller sterilisation, der kræver tilladelse fra Abortnævnet
Alle tidligere blanketter udgår og erstattes af det digitale anmodningsskema på virk.dk.
Ved anmodning om abort før udgangen af 18.uge skal således ikke udfyldes nogen anmodning /blanket, men blot foretages henvisning til sygehus/speciallæge. Dette gælder også for unge gravide 15-17 år.
Anmodningsskemaet skal anvendes ved abort/fosterreduktion efter 18. svangerskabsuge eller ved en udviklingshæmmet gravid (uanset graviditetsuge), der ikke forstår indgrebet
Anmodningsskemaet skal anvendes ved ønske om sterilisation af person under 18 år eller en udviklingshæmmet person, der ikke forstår indgrebet.
Find vejledning og information (stpk.dk)
- OBS på forældres adgang til oplysninger om 15-17-åriges abort
I medfør af den nye aldersgrænse for abort på 15 år har unge gravide ret til abort uden orientering eller inddragelse af forældremyndighedsindehaveren.
Såfremt den unge gravide ønsker at gøre brug af denne ret, bør almen praksis gøre den unge gravide på følgende nødvendige skridt for at sikre dette:
- En eventuel digital fuldmagt givet via Den Fællesoffentlige Fuldmagtsløsning skal trækkes tilbage.
- Ligeledes bør den unge mindes om at ændre telefonnummeret i det offentliges sms/mail-system samt angivelse af, hvem der modtager mail om nyt i E-boks/Mit.dk. Selvom man ikke uden fuldmagt kan logge ind og se, hvad det er sendt, kan mailnotifikationen afsløre afsender af fx en indkaldelse, hvilket kan afsløre, at det er noget sundhedsmæssigt.
- Forældremyndighedsindehaver/pårørende kan være angivet som modtager af notifikationer på vegne af den unge om fx aftaler i almen praksis i almen praksis’ lægepraksissystem. Dette skal ændres af klinikken.
- Den unge kan også have angivet forældremyndighedsindehavers/pårørendes kontaktoplysninger under ”profil”-området i Min Læge-appen. Dette skal ændres af den unge.
- Ved henvisning til abort eller fosterreduktion bør anføres tydeligt, om forældremyndighedsindehaveren med samtykke fra den unge er inddraget og informeret om den pågældendes beslutning om abort eller fosterreduktion.
Læs information til sundhedspersoner om abort (sundhed.dk)
For yderligere oplysninger:
Abortnævnet, Styrelsen for Patientklager
Telefon: 2552 8153, abortnaevn@stpk.dk
PLO Medlemsservice
Telefon: 3544 8490, plo@dadl.dk
_____
Kursus til praksis, der varetager uddannelse af medicinstuderende
Medicinstuderende, som møder virkeligheden i almen praksis, bliver let overvældede. Især over selv at skulle træffe beslutninger. Derfor har de brug for vejledere.
På PLO Efteruddannelses kursus 'The Clinic Action Cycle - kursus for tutorlæger' får du en enkel model til supervision af studerende og en model, som du også kan bruge til at se på dine egne beslutninger.
Formålet med kurset er at give dig et værktøj, som kan hjælpe dig i din supervision af medicinstuderende med særligt fokus på håndtering af kliniske beslutninger.
Læs om kurset (tilmeld.dk)
____
Kursus til praksis, der har ansatte medicinstuderende
PLO Efteruddannelses kursus for medicinstuderende gennemføres i København over 2 dage til efteråret.
Målgruppen er medicinstuderende ansat i almen praksis (fra 6. semester). Det fokuserer på de mere komplekse arbejdsopgaver som telefonvisitation, kommunikation, medicin og recepthåndtering, hvordan man indgår i teamet i praksis, og så giver det de studerende en grundlæggende forståelse for almen praksis’ rolle i sundhedsvæsnet.
Kurset er ikke tilskudsberettiget.
For yderligere oplysninger:
Kursuskoordinator Sophie Løvstad Berntsen
Telefon 3544 8416, kurser.plo@dadl.dk
_____
PLO Efteruddannelse udvikler og opdaterer løbende lægemoduler (DGE)
Lægemoduler omhandler specifikke medicinske emner og udbydes som en del af den selvvalgte efteruddannelse. Nyt gratis lægemodul (DGE) er: Urologi - Vandladningsbesvær og PSA.
Urologi indgår ikke i speciallægeuddannelsen i almen medicin, men de urologiske problemstillinger er hyppige i almen praksis. I dette modul gennemgås LUTS, inkontinens og PSA-problematikker - dog ikke urinvejsinfektioner.
Modulet kræver, at én i gruppen er uddannet facilitator - læs om de gratis facilitatorkurser (plo-e.dk)
Se øvrige lægemoduler (plo-e.dk)
For yderligere oplysninger:
Fonden for Almen Praksis
Telefon: 3544 8498, euf.plo@dadl.dk
NYT FRA PLO-HOVEDSTADEN
Husk at tilføje din praksis’ bagomnummer på Sundhed.dk
Andelen af praksisser i Region Hovedstaden, der har angivet et bagomnummer i praksisdeklarationen på Sundhed.dk, er for lav. Derfor opfordrer PLO-Hovedstaden alle praksis til at sikre, at deres bagomnummer er opdateret og korrekt.
Hvor gør du det?
Du registrerer bagomnummeret på sundhed.dk via Praksisdeklaration under Klinikadministration. Du skal logge ind med dit erhvervs-ID.
Sådan gør du – trin for trin
- Log ind på Praksisdeklaration med dit erhvervs-ID.
- Gå til “Sundhedsfagligt overblik” (i venstre menu).
- Klik på Praksisdeklaration → vælg Klinikken.
- Find afsnittet med kontaktoplysninger.
- Klik på “Tilføj”.
- Indtast dit bagomnummer og vælg type.
- Sæt kun hak i “Offentlig”, hvis nummeret må vises for alle på sundhed.dk.
- Tilføj flere numre hvis nødvendigt.
- Afslut med at klikke “Gem ændringer”.
Ansøgningsfrist til næste møde i Samarbejdsudvalget 7. august
Samarbejdsudvalget vedr. almen praksis behandler ansøgninger om delepraksis uden for lægedækningstruede områder samt forlængelse af delepraksistilladelser, ansøgninger om generationsskifteaftaler, ansøgninger om lavere patientantal under 1.600 af særlige grunde, ansøgninger om forhøjelse af patientantal over 2.700 samt ansøgninger om fristforlængelse for besættelse af kapacitet. Næste møde holdes den 18. september 2025, og der er frist for ansøgninger den 7. august 2025.
Ansøgninger skal sendes via sikker mail, att. Samarbejdsudvalget vedr. almen praksis: