Gå til indhold

Overlægeforeningens repræsentantskabsvalg 2024

Kandidater og evt. valgoplæg offentliggøres løbende i den rækkefølge, vi modtager dem i.
Opstillingsfrist er til fredag den 26. april 2024 kl.12.00

Kandidatliste

Region Hovedstaden 30 pladser

  • Annette G. Ulrich – Ledende overlæge – Rigshospitalet – Blegdamsvej og Glostrup – Afdeling for Bedøvelse, Operation og Intensiv Behandling
  • Arash Afshari – Overlæge – Rigshospitalet – Blegdamsvej og Glostrup – Afdeling for Bedøvelse og Operation – se valgoplæg
  • Nina Hannover Bjarnason – Overlæge – Rigshospitalet – Blegdamsvej og Glostrup – Afdeling for Bedøvelse, Smerter og Respirationsstøtte – se valgoplæg
  • Natallia Suhak – Overlæge – Rigshospitalet – Blegdamsvej og Glostrup – Afdeling for Hjerne- og Nerveundersøgelser
  • Anja Ulrike Mitchell – Cheflæge – Bornholms Hospital – Kirurgiske specialer, fødsler og anæstesi –  se valgoplæg
  • Marie Norsker Folke – Ledende overlæge – Bispebjerg-Frederiksberg Hospital – Neurologisk Afdeling
  • Peter Søe-Jensen – Overlæge – Herlev-Gentofte Hospital – Afdeling for Bedøvelse, Operation og Intensiv Behandling - se valgoplæg
  • Bo Gottschau – Overlæge – Herlev-Gentofte Hospital – Afdeling for Bedøvelse, Operation og Intensiv Behandling
  • Mogens Erik Kappel – Overlæge – Herlev-Gentofte Hospital – Afdeling for Allergi, Hud- og Kønssygdomme
  • Charlotte Riis Trampedach – Cheflæge – Bispebjerg og Frederiksberg Hospital – Røntgenafdeling
  • Bjarne Skjødt Hjaltalin – Cheflæge – Amager-Hvidovre Hospital – Dagkirurgisk Afdeling 
  • Susanne Edith Wammen – Overlæge – Rigshospitalet - Blegdamsvej og Glostrup – Afdeling for Bedøvelse, Operation og TraumeCenter - se valgoplæg
  • Kim Holck – Overlæge – Amager-Hvidovre – Hospital Ortopædkirurgisk Afdeling – se valgoplæg
  • Jeppe Kildsig – Overlæge – Herlev-Gentofte Hospital – Afdeling for Mave-, Tarm- og Leversygdomme
  • Iben Foss Sorgenfrei – Overlæge – Nordsjællands Hospital – Anæstesiologisk Afdeling
  • Lise Møller – Overlæge – Region Hovedstaden – Sekretariatet for lægelige videreuddannelse ØST
  • Per Martin Bülow – Overlæge – Bispebjerg-Frederiksberg Hospital – Institut for Idrætsmedicin – se valgoplæg
  • Inge-Lise Jarnvig – Overlæge – Rigshospitalet – Blegdamsvej og Glostrup – Afdeling for Intensiv Behandling
  • Mark Krasnik – Overlæge – Rigshospitalet  Blegdamsvej og Glostrup – Enheden for kvalitet og patientsikkerhed
  • Lisa Bendroth-Asmussen– Overlæge – Amager-Hvidovre Hospital– Patologiafdelingen - se valgoplæg
  • Mette Siemsen – Overlæge – Rigshospitalet Blegdamsvej og Glostrup – Afdeling for Hjerte- og Lungekirurgi
  • Michael Vestergaard Thomsen – Cheflæge – Rigshospitalet - Blegdamsvej og Glostrup  – Afdeling for Plastikkirurgi og Brandsårsbehandling  – se valgoplæg
  • Morten Boye Petersen – Overlæge Herlev-Gentofte Hospital – Afdeling for Led- og Knoglekirurgi – se valgoplæg
  • Signe Frahm Bjørn – Overlæge – Rigshospitalet - Blegdamsvej og Glostrup Afdeling for Gynækologi, Fertilitet og Fødsler – se valgoplæg
  • Birgitte Smith – Overlæge – Amager-Hvidovre Hospital – Børne- og Ungeafdelingen
  • Fang Shi – Overlæge – Nordsjællands Hospital – Billeddiagnostisk Afdeling
  • Karin Graeser – Ledende overlæge – Bispebjerg-Frederiksberg Hospital – Anæstesiafdeling Z – se valgoplæg
  • Johannes Krogh – Overlæge – Region Hovedstadens Psykiatri – Psykiatrisk Center Amager – se valgoplæg 
  • Inge Togo – Overlæge – Nordsjællands Hospital – Ortopædkirurgisk Afdeling

Region Sjælland 10 pladser

  • Line Kønig Wilms – Overlæge – Epilepsihospitalet Filadelfia – Børneafdelingen
  • Helle Collatz Christensen – Forskningsleder - Det Præhospitale Center, Region Sjælland – se valgoplæg
  • Joakim Cordtz – Overlæge – Holbæk Sygehus – Anæstesiologisk Afdeling – se valgoplæg 
  • Klaus Peder Klausen – Overlæge – Sjællands Universitetshospital - Kardiologisk Afdeling – se valgoplæg
  • Inger Elisabet Gillesberg – Overlæge – Sjællands Universitetshospital - Børneafdelingen
  • David Høen-Beck – Ledende overlæge – Holbæk Sygehus – Anæstesiologisk Afdeling – se valgoplæg
  • Cæcilie Trier Sønderskov – Cheflæge – Slagelse Sygehus – Børne- og Ungeafdelingen – se valgoplæg
  • Helle B. Scharling Pedersen – Overlæge – Sjællands Universitetshospital – Bedøvelse, Operation og Intensiv (Anæstesiologi)
  • Anne Poulsen – Overlæge – Sjællands Universitetshospital – Bedøvelse, Operation og Intensiv – se valgoplæg
  • Troels Dirch Poulsen – Overlæge – Sjællands Universitetshospital – Bedøvelse, Operation og Intensiv – se valgoplæg

Region Syddanmark 16 pladser

  • Eva Holtved – Cheflæge – Sygehus Sønderjylland – FAM, Aabenraa
  • Jarl Voss Andersen Sigaard – Ledende overlæge – Esbjerg Sygehus - Grindsted Sygehus (Syddansk Universitetshospital) - Afdeling for Operation og Anæstesiologi
  • Jens Piilgaard Nielsen – Overlæge – Esbjerg Sygehus - Grindsted Sygehus (Syddansk Universitetshospital) - Fælles Akutmodtagelse (FAM) 
  • Jens-Ove Schmidt – Overlæge – OUH/Svendborg – Hjerte-, Thorax-, Karkirurgisk afd. T 
  • Martin Rudnicki – Overlæge – OUH/Svendborg – Gynækologisk Obstetrisk Afdeling 
  • Gert Frank Thomsen – Overlæge – Esbjerg Sygehus - Grindsted Sygehus (Syddansk Universitetshospital) – Arbejds- og Miljø medicinsk Afdeling - se valgoplæg
  • Christina Frøslev-Friis – Cheflæge – Sygehus Sønderjylland – Bedøvelse og Intensiv - se valgoplæg
  • Claus Bo Svenningsen – Overlæge – Sygehus Lillebælt – Rygcenter Syddanmark – se valgoplæg
  • Julie Bryndum – Overlæge – Esbjerg Sygehus - Grindsted Sygehus (Syddansk Universitetshospital) Nefrologisk Afsnit (Nyresygdomme)
  • Britta Ørnfelt Lund – Overlæge – Esbjerg Sygehus - Grindsted Sygehus (Syddansk Universitetshospital) Fælles Akutmodtagelse – se valgoplæg
  • Niels Dieter Röck – Specialeansvarlig overlæge – OUH/Svendborg – Ortopædkirurgisk Afdeling O

Midtjylland 16 pladser

  • Karen Kaae Dodt – Ledende overlæge – Regionshospitalet Horsens – Medicinsk Afdeling
  • Per Kjærsgaard – Overlæge – Regionshospitalet Gødstrup – Børn og Unge
  • Sven Felsby – Overlæge – Aarhus Universitetshospital – Dagkirurgi
  • Niels Juul – Ledende overlæge – Aarhus Universitetshospital – Bedøvelse og Operation – se valgoplæg
  • Karina Bækby Houborg – Ledende overlæge – Aarhus Universitetshospital – Bedøvelse og Operation Syd
  • Dorte Illum – Overlæge – Aarhus Universitetshospital – Bedøvelse og Operation
  • Therese Simonsen Straarup – Overlæge – Hospitalsenheden Midt – Operation og Intensiv - se valgoplæg
  • Sten Larsen – Cheflæge – Aarhus Universitetshospital – Ortopædkirurgi
  • Michael Kjeldager Tjørnild – Cheflæge – Regionshospitalet Randers – Ortopædkirurgi – se valgoplæg
  • Susanne Scheppan – Uddannelsesansvarlig ledende overlæge – Aarhus Universitetshospital – Bedøvelse & Operation Syd
  • Michael Thede Davidsen – Overlæge – Aarhus Universitetshospital – Ortopædkirurgi
  • Lisbeth Liboriussen  – Ledende overlæge  – Aarhus Universitetshospital  – Intensiv
  • Mogens Harrits Jepsen – Ledende overlæge – Regionshospitalet Gødstrup – Kirurgisk afdeling
  • Mikkel Seneca – Cheflæge – Regionshospitalet Gødstrup – Operation og intensiv

     

Nordjylland 6 pladser 

  • Hansjörg Selter – Cheflæge – Aalborg Universitetshospital – Anæstesi og Intensiv Afdeling, Thisted
  • Anne Haase Juhl – Ledende overlæge – Aalborg Universitetshospital – Neurologisk Afdeling
  • Hanne Levisen Dalsgaard – Ledende overlæge – Aalborg Universitetshospital – Ortopædkirurgiske afdelinger – se valgoplæg
  • Louise Dyrberg Vibede – Overlæge – Aalborg Universitetshospital – Børne- og ungeafdelingen – se valgoplæg
  • Helle Laugesen – Overlæge – Aalborg Universitetshospital – Anæstesiområdet – se valgoplæg
  • Sven-Olaf Weber Aalborg Universitetshospital Overlæge Anæstesiområdet - se valgoplæg
  • Mahican Gielen – Overlæge – Regionshospital Nordjylland – Diagnostisk Afdeling
  • Jon Kaspersen – Overlæge – Aalborg Universitetshospital – Ortopædkirurgiske afdelinger - se valgoplæg
  • Helga Angela Gulisano – Cheflæge – Aalborg Universitetshospital – Neurokirurgisk Afdeling

Færøerne

  • Elinborg Solbjørg Mortensen – Overlæge – Landssygehuset i Tórshavn – Kirurgisk Center
  • Guðný Brynhild Akralíð – Overlæge – Landssygehuset i Tórshavn Røntgenafdelingen

Grønland

  • Lydia Maria Helms – Regionslæge – Tasiilaq Sygehus – Sundhedscentret